Üzgünüz! Fare sağ tıklama kullanılamaz.

Mobilya Fotoğrafçılığı

Mobilya fotoğrafçılığı mobilya üreticilerinin ürünlerini sergileme amaçlı çektirdikleri fotoğraflardan oluşan iştir. Mobilya fotoğrafçılığı moda fotoğrafçılığına benzer. Her sezon öncesi yenilenen ürünler sürekli fotoğraflanır, dijital ortamda ve kataloglarda sergilenir.

Mobilya fotoğrafçılığı ciddi prodüksiyon isteyen bir iştir. Üretilen mobilyanın satılacağı hedef kitle prodüksiyonun temelini oluşturur. Ekonomik paket bir mobilya ile lüks bir mobil-yayı aynı sette çekmek mantıksız olur. Mobilyanın satılacağı hedef kitleye, pazara, coğrafyaya göre bir setup yapmak en doğrusudur.

Mobilya fotoğrafçılığında içerik olarak belli başlı katagoriler koltuk-salon takımı, yemek odası, yatak odası, çocuk odası, genç odası, büro mobilyalarıdır. Tabiki daha bir çok mobilya çeşidi üretimleri de var. Banyo, mutfak, bahçe mobilyalarını da ekleyerek yelpazeyi daha da genişletebiliriz. Bu katagoriler de çekilecek fotoğrafların setupları için esas belirleyici unsurdur.

Hedef kitle ve mobilya çeşidi belirlendikten sonra çekilecek mobilyanın tarzı, rengi, kumaşı gibi bir çok özellik ekip olarak analiz edilir. Bütün bunlar birleştirilir ve üretici, fotoğrafçı, styling ile ortak bir karara varılır bu görüş ile mobilyanın sergileneceği ortam oluşturulur. İşte tam burada karşımıza iki seçenek çıkar. Gerçek, reel ortam, dijital ortam. Mobilya ya gerçek bir ortamda çekilir ya da çekilen fotoğraf dijital bir ortamda oluşturulan backgrounda yerleştirilir. Her ikisinin de kolay ve zor tarafları vardır.

Metsa Tarım Katalog Çekimleri **Kamera Arkası**
Prev 1 of 1 Next
Prev 1 of 1 Next

Mobilya fotoğraflarında gerçek bir ortam oluşturup fotoğraf çekmek baştan zor ve zaman alıcı bir yöntemdir ancak sonrasında işin daha çaobuk sonlanmasında etkilidir. Ekipte fotoğrafçı ile birlikte styling ve bir iç mimarın bulunması işin kalitesini daha da arttırır. Resmin bütününü görebilen sektörde tecrübeli bir art direktörün ekibe dahil olması ise işin kalitesini daha da arttırır. Dijital backgrounda yerleştirilmesi ise baştan işin hızlı akmasını sağlar. Ancak finale ulaşmak için çekilen fotoğrafların decube edilip renderlere yedirilmesi zaman alacaktır.

Mobilya fotoğrafçılığında fotoğrafçı açısından baktığımızda da işler çok kolay değildir. Öncelikle işinde tecrübeli ve yetenekli bir fotoğrafçı olmalıdır. İkinci olarak kaliteli bir ekipmana sahip olunmalıdır. Fotoğrafçı kompozisyon ve renk yönetimi bilgisine hakim olmalıdır.

Mobilya fotoğrafçılığında işi yönetecek çekirdek ekibin hazırlanması yeterli değildir. Planlanan setin kurulmasında çalışacak teknikerden ütücüye, montajcıdan temizlikçiye kadar her aşamada görev alacak personel özenle seçilmelidir.

Sonuç olarak mobilya fotoğrafçılığı iyi organize edilmesi gereken bir iştir. Aksi durumda zaman ve para kaybı olur. İyi hazırlanmış bir katalog ile üretici firma daha çok kitleye ulaşır ve daha çok satış yapar. Çünkü mobilya sektöründe satışların neredeyse çoğu katalog üzerinden yapılır.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x