Üzgünüz! Fare sağ tıklama kullanılamaz.

Stok Sitelerine Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Stok Sitelerine Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Stok Fotoğrafçılığı yazı dizimizin ilk bölümünde size stok sitelerine fotoğraf nasıl yüklenir ve stok sitelerinin içeriğinden ve işleyişinden bahsetmek istiyorum. Stok sitelerinde ulaşabileceğiniz veriler; fotoğraf, vektörel çizim (illustrations), video ve sestir.  Bütün bu alanlarda siz de veri üretip satış yapabilirsiniz. Yani stok deyince aklınıza sadece fotoğraf gelmesin. Hatta şunu diyebilirim ki artık zaman hareketli görüntü yani video zamanı.

Diyelim ki siz de fotoğraf çekmek ve stok sitelerine fotoğraf yüklemek istiyorsunuz. İlk yapmanız gereken, katılımcı (fotoğrafçı) olarak üye kaydı oluşturmaktır. (Unutmayın müşteri değil katılımcı olarak). Üyeliğiniz onaylandıktan sonra size bir yönetici sayfası açılacaktır. İlk başta gözünüz korkabilir çünkü hala bazı siteler yalnızca İngilizce yayın yapıyor ve her sitenin paneli ve çalışma şekli farklı. Ama hepsinde mantık aynı: Fotoğrafınızı anlatan kısa bir cümle, anahtar sözcükler, kategori seçimi, insanlı çekimler için model sözleşmesi yükleme.

Fotoğraf yükleme sırasında en önemlisi anahtar sözcüklerdir. Çünkü müşteri size ancak o sözcüklerle ulaşabilir. Fotoğrafınızı anlatan doğru sözcükleri bulup yazmalısınız.  Neredeyse her site size 50 kelimelik bir hak tanır, yani 50 kelimeye kadar anahtar kelime girişi yapabilirsiniz. Fakat aslında fotoğrafınızı sattıracak kelime sayısı en fazla 10’dur. Hiçbir müşteri 20-30 kelime yazıp da fotoğraf aramaz. Açıklama kısmını da geçtikten sonra artık sıra kategori seçmekte. Zaten hazır olan seçeneklerden birini (Gıda, İş dünyası, Eğitim, Endüstri, Mimari vb.) işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Gelelim model sözleşmesi kısmına! Eğer çektiğiniz fotoğraflarda insan varsa ve yüzleri tanınabilir durumdaysa her bir kişi için ayrı ayrı imza almak zorundasınız. Her stok sitesinde bu sözleşmelerin PDF formatı bulunur, oradan indirebilirsiniz. Diyelim ki fotoğrafınızda 5 kişi var, o fotoğraf için 5 model sözleşmesi tarayıp yüklemelisiniz. Yaşı 18’den küçükler için ebeveynlerinden imza almalısınız. Sonradan sorun yaşamak istemiyorsanız modellerinize tüm detayları açıklamalısın. Örneğin stok sitesine yüklediğiniz bir fotoğraf ünlü bir firma tarafından satın alınıp kullanılabilir. Bu durumda modeller bu işten devasa paralar kazandığınızı düşünüyorlar. Oysa o firma o fotoğrafı 3-5 dolar verip satın almıştır ve siz de kesintilerden sonra 50 Cent kazanmışsınızdır… En doğrusu profesyonelce yaklaşıp, sözleşmeyi okutarak modellere bu hizmetleri karşılığı ücret ödemektir. Ayrıca çekim sırasında kullandığınız mekanlar için mülkiyet izni almanız gerekebilir. Eğer bu yerin belirgin bir özelliği varsa stok sitesi sizden bu mülkiyet iznini de ister. Ya da özel tasarım mobilya kullandıysanız, çektiğiniz fotoğrafın arka planında herhangi bir sanat eseri varsa onlar için de izin almanız gerekir.

Sistemde bir de “Editorial” seçeneği ile karşılaşırsınız. Bu seçeneği işaretlediyseniz sözleşme vb. şey gerekmez. Çünkü fotoğrafınız reklam amaçlı değil haber amaçlı kullanılacaktır. Editorial seçeneğinde vermeniz gereken bilgiler daha fazla olacaktır. Fotoğrafın çekildiği tarih, saat, yer ve kısaca haberin içeriği. Örneğin siz de Oscar ödüllerinde kırmıza halıda ünlüleri çekip yükleyebilirsiniz ya da Antalya’da Jennifer Lopez’in konserinden fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Her şey tamamsa yüklemeyi sonlandırabilirsiniz. Artık fotoğraf hangi inspectorün bilgisayarına düştüyse onun incelemeyi bitirmesini bekleyeceksiniz. Bazen birkaç saatte, bazen birkaç günde, bazen de bir haftadan fazla zamanda geri dönüş olabilir. Fotoğrafı inceleyecek olanın çalışkanlığına bağlıdır. Eğer fotoğraflarınız teknik ve kompozisyon olarak uygunsa kabul edilir ve satışa açılır. Eğer bir problem varsa nedeni ile birlikte size bildirilir.

Bu yazımda size stok sitelerine fotoğraf nasıl yüklenir ve bağlayıcı koşulları nelerdir kısaca değinmeye çalıştım. Peki hangi fotoğraf kabul edilir hangileri red edilir?

“Stok Fotoğrafçılığı yazı dizimiz” devam edecek. Onları da bir sonraki yazımda anlatacağım. Bu yazılarım yayınlandığında ilk siz haberdar olmak isterseniz, aşağıdaki bölüme e-posta adresini yazıp “Abone Ol” linkine tıklamanız yeterli.

Daha fazla örnek fotoğraflarla derlediğim, yakında yayınlanacak yeni yazılarımda görüşmek üzere…

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x