Üzgünüz! Fare sağ tıklama kullanılamaz.

Yemek Fotoğrafçılığı

Yemek Fotoğrafçılığı

Yemek-gıda fotoğrafçılığı nedir? Yemek fotoğrafçılığı (food photography) bir yemeğin ya da gıdanın en iştah açıcı, albenili şekilde karşı tarafa gösterilmesi mantığına dayanır. Tüketilmeye hazır bir gıdanın en etkili ve ilgi çekici bir şekilde fotoğraflanmasıdır.

Yemek fotoğrafçılığı kendi içinde dört görev bölümüne ayrılır.

  1. Prop Styling: Prop stilisti yemek çekiminde ürünün sergileneceği ortamı yaratan kişidir. Bir prop stilisti öncelikle sergilenecek ürünü iyi analiz etmelidir. Hedef kitlesinden tutun da, kültürel özelliklerini, tadım özelliklerini, hazırlanışını, hikayesini vb. özelliklerini bilmelidir. Akabinde karar verilen tarzda gerekli sahneyi hazırlamakla mükelleftir. Kullanılacak zemin, tabak, peçete, tuzluk vb birçok detayı kararlaştırılan konsepte uygun tedarik edip sahneyi hazırlamalıdır.
  2. Food Styling: Food Styling, yemek stilisti sunulacak yemeği hazırlamakla sorumludur. Burada önemli olan yemeğin tadım için değil fotoğraf için hazırlanmış olmasıdır. Yemeğin ya da gıdanın güzel görünmesi için birçok yöntem ya da hile burada devreye girer. Gerçek dondurma yerine patates püresi, gerçek buz yerine yapay cam buz kalıpları kullanma gibi. Yemek stilistliğinde bazıları yapay malzeme bolca kullanırken birçok yemek stilisti lezzet hissinin karşı tarafa doğru bir şekilde geçmesi için doğallıktan yanadır.
  3. Food Photorapher: Yemek fotoğrafçısı hazırlanan sahneyi doğru ışık ile doğru açıdan fotoğraflayan kişidir. Yemeğin ve sahnenin son haline fotoğrafçı müdahele eder. Aslında bütün süreçlerde etkisi vardır diyebiliriz. Çünkü hazırlanan kompozisyonun fotoğraf haline en hakim olan kişi fotoğrafçıdır. Renklere, yerleşime, kullanılan malzemeye kadar müdahelesi söz konusudur. Kullanılacak lens, ışık, açıyı fotoğrafçı bilir. Bu bilgiler ışığında yemek stilistini ve prop stilistini yönlendirir.
  4. Grafik Tasarım (pack design): Ortaya çıkan fotoğraf ile yapılan güzel bir grafik tasarım işin son aşamasıdır. Grafikerler de işe baştan itibaren müdahildir. Fotoğraftaki tüm yerleşimler büyük oranda grafikerin kullanım alanına göre şekillenir. Örneğin dikey bir menü için tüm komposizyonlar dikey kadrajda oluşturulur. Ya da tasarımda yazı için bırakılacak alan önceden belirlenmelidir.
Yemek Fotoğrafçılığı Üzerine ( Superduo Backstage )
Prev 1 of 1 Next
Prev 1 of 1 Next

Yemek fotoğrafçılığında genelde menü, yemek kitabı, ambalaj, sosyal medya ve billboard reklamları için fotoğraf istenir. Fotoğrafın projesi kullanılacak alana göre hazırlanır. Şurası kesin ki iyi bir fotoğraf yemeğinizi her zaman daha tercih edilir yapar.

İyi görsellerle hazırlanmış bir menü satışlarınızı olumlu yönde etkiler. Müşteriler her zaman görselini gördükleri yemeği yemekten yana tercih kullanır. Bugüne kadarki tecrübelerimizden edindiğimiz sonuca göre görsel içerikli bir menü işletmenin günlük cirosunu %15-20 olumlu yönde etkilemektedir. Aynı şekilde görsel içerikli iyi tasarlanmış bir ambalaj da raftaki satışları arttırmaktadır.

İşletmeniz için ya da ambalaj için profesyonel bir görsel ekiple çalışıp nihai sonuca ulaşmak işinize yapacağınız en iyi yatırımdır.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x